Dodje trenutak kada smo u nedoumici, kada su u pitanju zimski pneumatici, šta obezbediti za svog ljubimca na četiri točka, all season pneumatik ili pneumatik za zimsku sezonu. Pokušaću da kroz iskustva i saznanja našeg servisa dam i moje mišljenje o izboru pneumatika za zimsku sezonu.
All season pneumatik je pokušaj proizvodjača da jednim istim proizvodom zadovolje tržište koje bi moglo da isti pneumatik koristi u vožnji za sva godišnja doba. U početku all season pneumatici su trajali mnogo kraće odnosno imali su gazna polja isključivo za zimski period i takvi pneumatici su se na toplim, vrelim asfaltnim podlogama brzo trošila. Ta temperatura asfalta bi gaznu površinu all season pneumatika, zbog mekše strukture pneumatika, topila odnosno gazna površina ne bi bila dovoljno upotrebljiva za zimski period i zimske uslove vožnje. Vremenom su proizvodjači poboljšavali kvalitet all season pneumatika i poboljšavali korišćenje takvog proizvoda u sva četiri godišnja doba. Važno je istaći da se u današnje vreme i dalje all season pneumatici bolje ponašaju u uslovima zimskog režima vožnje nego u uslovima režima vožnje u letnjem periodu.
Iskustvo koje je stvarno dugogodišnje iz našeg servisa govori, leti se voze letnje gume, a zimi isključivo zimske gume. Treba prvo reći da se zimske gume izdvajaju od drugih pneumatika po gaznoj površini gde ima veliki broj lamelnih razdela koji služe za vožnju po snegu i ledu. Tipično za zimske gume jeste da je njihov sastav napravljen sa smšom koja joj daje odredjenu mekoću. Kao prepoznavanje navešću da se na boćnom delu zimskih pneumatika nalazi oznaka M+S što u prevodu sa engleskog jezika znači blato i sneg. I na boćnom delu zimskih pneumatika se nalazi i utisnut oblik planine ili utisnuta pahuljica i to su oznake da je pneumatik za zimsku upotrebu. Napomenuo bih da se zimski pneumatici u toku perioda korišćenja moraju češće kontrolisati kada je u pitanju vrednost pritiska u samom pneumatika jer sa promenom spoljnje temperature menja se i pritisak u samom pneumatiku. Jedan praktičan savet jeste da je dobro napumpati zimski pneumatik za +0,2 više od tehničke preporuke u trenutku kada je na podlozi veća količina snega, u tom trenutku se lamelni razdeli na gaznoj površini više otvore i lakše savladaju snežne površine.
I kao jedan savet ako koristite vaše vozilo uglavnom po gradu i ne prelazite puno kilometara na godišnjem nivou negde do 7000 km, razmislite o nabavci all season pneumaticima.
Thursday, October 21, 2021
DILEMA ŠTA NABAVITI OD PNEUMATIKA ZA ZIMU, ALL SEASON ILI ZIMSKU GUMU.....
Friday, October 15, 2021
DA LI ZNATE SVA ZNAČENJA OZNAKA NA VAŠIM PNEUMATICIMA?
Često su naši klijenti u servisu zbunjeni sa nekim oznakama koje su utisnute na bočnom delu pneumatika. Mnoge od ovih oznaka su karakteristične za neke proizvodne ili tehničke podatke samoga proizvođača i zato ćemo u ovom tekstu spomenuti samo one oznake koje su informacija za nas vozače. Krenućemo od objašnjenja dimenzije naših pneumatika, uzećemo kao primer dimenziju 205 - 55R - 16 91H
- oznaka 205 označava širinu u milimetrima na gaznoj površini pneumatika
- oznaka 55R označava visinu profila gume izraženu u % u odnosu na gaznu površinu pneumatika
- oznaka 16 označava visinu celog pneumatika izražena u colima
- oznaka 91 označava indeks nosivosti u kilogramima
- oznaka H označava indeks brzine
Na bočnom zidu pneumatika postoji i DOT oznaka pored koje je upisana nedelja i godina u kojoj je pneumatik proizveden. Naprimer DOT broj je 2221, to nam daje informaciju da je taj pneumatik proizveden u 22 nedelji 2021 godine.
Kada su u pitanju brzinski indeksi važno je da znate šta jeste tehnička preporuka proizvođača vašeg vozila. Slovne oznake brzinskog izgleda su sledeće
- N je oznaka za max brzinu do 140 km/h - H je oznaka za max brzinu do 210 km/h
- P je oznaka za max brzinu do 150 km/h - V je oznaka za max brzinu do 240 km/h
- Q je oznaka za max brzinu do 160 km/h - Z ili ZR je oznaka za vise od 240 km/h
- R je oznaka za max brzinu do 170 km/h - W je oznaka za max brzinu do 270 km/h
- S je oznaka za max brzinu do 180 km/h - Y je oznaka za max brzinu do 310 km/h
- T je oznaka za max brzinu do 190 km/h
Kada su u pitanju oznake vezane za pneumatike napomenuo bih da je važno pumpati vaše pneumatike po tehničkoj preporuci proizvođača i ta informacija je odštampana na stubu vozačevih vrata ili na unutrašnjosti poklopca od rezervoara.
Tuesday, October 12, 2021
KAKO SE DELE PNEUMATICI, KARAKTERISTIKE LETNJIH PNEUMATIKA
Osnovna podela pneumatika po svojim specifikacijama jeste na pneumatike za motore, za putnička vozila, poluteretna vozila, SUV vozila, teretni kamionski i autobuski program, pneumatici za prikolice, vučna vozila i poljoprivredne mašine.
U ovom blogu pisaćemo o putničkom programu jer je on i najzastupljeniji u našem saobraćaju. Osnovna podela putničkih pneumatika jeste na letnje, zimske i all season. Svaki od ovih pneumatika ima svoje karakteristike i definitivno se razlikuju po upotrebi u odredjenim vremenskim uslovima, po svojoj mekoći, po karakteristikama gaznih površina.
Važno je napomenuti da su pneumatici koji se koriste u letnjem periodu za nijansu su tvrđe na gaznom delu i šare su po svojoj površini glatke i nisu lamelno razdeljenje. Treba napomenuti da se letnji pneumatici mogu koristiti od +7 stepeni celzijusovih pa nadalje, to su temperature gde one podržavaju sigurnu vožnju po suvoj i mokroj podlozi. Prema svojsvima koriščenja pneumatika, letnji pneumatici se dele na
- STANDARDNE, i one se koriste u svojoj eksploataciji po gradskim uslovima vožnje takodje po suvom i mokrom asfaltu
- HIGH PERFOMANCE, su pneumatici koji se preporučuju za vožnju po gradskim uslovima i za vožnju po auto putevima. Ovi pneumatici imaju za nijansu slabiju reakciju po mokroj podlozi a imaju odličnu reakciju u vožnji po suvim podlogama. Tipično je da su ove gume inače i sa plićim gaznim šarama.
- ULTRA HIGH PERFOMANCE, su pneumatici koji imaju kraći vek trajanja, jer su namenje za vozila koja mogu da razvijaju velike brzine i u takvom stilu se voze, pogotovo dobro reaguju kod bržih ulazaka u krivinu gde odlično prijanjaju za podlogu i drže pravac u vožnji. Treba napomenuti da su ovi pneumatici napravljeni od mekše smeše na gaznoj površini.
Ovde sam pokušao da opišem karakteristike letnjih pneumatika, i napomenuo bih da po našem ZOBS-u najmanje dozvoljena dubina šare letnjih pneumatika jeste 2,4 mm.
Friday, October 8, 2021
STIGLA JESEN A ZIMA NAM SE TIHO PRIBLIŽAVA.....
Kreću jesenji dani, a sa njima pomišljamo na zimske dane kada je potrebno da pripremimo naše vozilo za zimske uslove vožnje. Uglavnom puno stvari možemo i sami da učinimo a za neke stvari se moramo obratiti i stručnim serviserima kojima verujemo. Nekako ovim blogom pokušaću da vas podsetim šta treba sve učiniti u pripremi našeg auto ljubimca.
Krenuću od onoga što večina nas čini učestalo, a to je kvalitetno pranje automobila i spoljašnjeg dela i unutarnjeg dela automobila. Ono što uglavnom svima nama smeta jeste ako stakla sa unutrašnje i spoljne strane ostanu masna odnosno nisu dobro oprana. Zato je važno sva stakla više puta oprati i razmastiti.
Baš kada napominjem unutrašnju higijenu automobila podsetio bih da je važno zameniti filter kabine, koji prečišćava vazduh koji udišemo a dolazi iz motornog prostora odnosno iz atmosfere koja nas okružuje u toku vožnje kroz gradsku vrevu.
Naravno, da svi znamo koliko je važno učiniti proveru svih svetlosnih uređaja i pokazivača pravaca, zbog novih uslova na tehničkim pregledima ne treba da zaboravimo na sijalice koje svetle iznad registarskih tablica i sve sijalice u unutrašnjosti kabine naših vozila. Ono što je važno kada su u pitanju uređaji za struju, moram napomenuti da je važno da proverimo i stanje akumulatora, koliko iznosi njegovo punjenje, nije ni malo prijatno kada u nekom hladnom dana ne možemo da upalimo naš automobil iz razloga što akumulator nema dovoljno snage da se pokrene.
Koliko je važno da proverimo količinu i stanje ulja u motoru, ulja u menjaču, ulja u koćnicama i prisetimo se, ako već to serviser nije upisao u servisnu knjižicu, kada smo uradili mali servis trebalo bi po tehničkim uslovima da to uradimo na već utvrdjen vremenski termin. Da podsetim, preporuka tehnička kaže da se mali servisi rade na godišnjem terminu jednom, ili na predjenih 10000 ili 12000 predjenih kilometara. Da ne zaboravimo da je u ovom pelaznom periodu bitno proveriti stanje i količinu antifriza i važno je koristiti kvalitet antifriza koji je preporućen po tehničkim uslovima vašeg automobila.
Pregled i stanje prednjih diskova i ploćica i zadnjih diskova i ploćica ili doboša treba biti redovnija i to bez obzira koje je godišnje doba, i da li se spremamo za neki put, sigurno je to najvažniji sistem koji koristimo u toku naše vožnje u bilo kom delu godine, bez obzira po kojim uslovima podloge vozimo.
Nekako za kraj ovog teksta sam ostavio proveru naših pneumatika, svi znamo da oni utiću na našu bezbednost i udobnost u toku vožnje. Svi imamo saznanje da ih delimo na letnje, zimske i pneumatike za sva godišnja doba. Stvar ličnog opredeljenja koje ćemo pneumatike voziti, postoje razni razlozi za takvu vrstu opredeljenja. Ako treba da dam savet kao neko ko se bavi blisko tom strukom onda ide čuvena rećenica....leti letnje, zimi zimske, a all season pneumatici za one koji godišnje ne prelaze mnogo kilometara i uglavnom je u pitanju gradska vožnja. Napomenuću samo da zakon ima svoja ograničenja i da u periodu, ako na podlozi ima snega i poledice, smo obavezni da u periodu od 01.11. pa do 01.04. vozimo zimske pneumatike ili all season pneumatike. Dubina zimske gazne šare po zakonu ne sme da iznosi manje od 4mm.
Pretpostavljam da sam nešto i propustio u ovom blogu, ali vi ćete se toga setiti ili će servis kojem verujete to učiniti. Uživajte u vašoj vožnji i to je svrha onog trena kada sednete za volan.